Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Podsumowanie roku 2022

Utworzono dnia 05.01.2023

          Biblioteki Publiczne, w tym GBP w Dynowie z/s w Bachórzu, w roku 2022 wznowiły pełnowymiarową działalność stacjonarną oraz organizację lekcji bibliotecznych, warsztatów, wyjazdów wakacyjnych, ferii, różnorodnych zajęć kulturalnych itp. spotkań publicznych.

Współorganizowane przez Wójta, Gminę Dynów i Gminną Bibliotekę  imprezy masowe cieszyły się olbrzymią popularnością i frekwencją.

Końcem czerwca w kompleksie „Pod Dębiną” w Bachórzu odbył się piknik „Gminne Święto Rodziny”, na którym dużą popularnością cieszyły się atrakcje Plenerowej Biblioteki: namiot z sofami i stolikami do gier i kolorowanek, plenerowe szachy oraz fotościanki.  Podczas pikniku uroczyście wręczone zostały przez Pana Wójta oraz Panią Dyrektor GBP nagrody w  konkursie „Gminny Czytelnik Roku 2021”, corocznie organizowanym przez Bibliotekę. Laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach wiekowych na podstawie liczby wypożyczonych książek w ciągu całego ubiegłego roku. Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom i zapraszamy wszystkich do udziału i wygranej za rok bieżący.

Kolejnym przedsięwzięciem z udziałem GBP  był piknik "Gdy Sołtys grilluje to dobrze smakuje"- Kulinarne Mistrzostwa Sołtysów Gminy Dynów, który zorganizowano 10 lipca w Dąbrówce Starzeńskiej. Piknik dedykowany był zarówno dorosłym, jak i dzieciom i każdy znalazł coś dla siebie. W ofercie dla ciała, prócz dań z konkursowego grilla, swe przysmaki oferowało Koło Gospodyń z Dąbrówki, natomiast dla pokrzepienia ducha wystąpił z koncertem p. Jacek Pikuła, kapela Bachórzanie i DJ. Najwięcej atrakcji czekało na dzieci: atrakcje animacyjno-czytelnicze, fotobudki, malowanie twarzy oferowane przez Gminną Bibliotekę, gry i konkursy Pirata Krzysztofa, stoiska sensoplastyki i mechaniki.

Wielkim wyzwaniem organizacyjno-logistycznym były sierpniowe Dożynki Miejsko-Gminne, współorganizowane przez Miasto oraz Gminę Dynów, MOKSiR Dynów i GBP w Dynowie z/s w Bachórzu. W przygotowaniach i utrzymaniu harmonogramu dożynek oraz obsłudze zaproszonych gości uczestniczyli pracownicy biblioteki, urzędu gminy oraz członkowie gminnych organizacji. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, prowadzenie i obsługę uroczystości podziękowania złożył w trakcie imprezy oraz na stronie urzędu i fb Wójt Gminy Dynów, Wojciech Piech.

GBP była również współorganizatorem Dni Pogórza Dynowskiego, Jarmarku Dynowskiego oraz I Piłkarskiego Turnieju Samorządowego.

Jak wspomniano, imprezy masowe spotkały się z dużą przychylnością i licznym udziałem mieszkańców, organizatorzy zebrali sporo pozytywnych komentarzy i podziękowań za ofertę kulturalną, rozrywkową i kulinarną. Sukces zawdzięcza się zgodnemu współdziałaniu organizacji, stowarzyszeń, szkół, pracowników kultury i urzędu.

Oferta w działalności biblioteki w bieżącym roku ukierunkowała się mocno na działania animacyjne, spotkania, wyjazdy, warsztaty, zajęcia świetlicowe oraz terenowe, zwłaszcza  w okresie wakacyjnym i feryjnym, natomiast w roku szkolnym zaproszono do współpracy szkoły, proponując lekcje biblioteczne, bajkoterapię, obchody świąt nietypowych, głośne czytanie urozmaicone formami teatralnymi itp. działania.

Jak zapewne wszyscy zauważyli, ostatnie lata były wyłomem w życiu i rozwoju więzi społecznych dzieci, stąd konieczność nowych form pracy z dziećmi wyalienowanymi. Biblioteki w tym roku dostosowały zakres i sposób działań zarówno do osób dorosłych, jak i wymagających wdrożenia najmłodszych. Dzięki szkoleniom bibliotekarki mogą odpowiedzialnie sięgać po nowe metody pracy.

 Tylko w tym roku uczestniczyłyśmy w szkoleniach: Bajki terapeutyczne i psychoedukacyjne w pracy z dziećmi; Praca z trudnymi dziećmi w bibliotece; Teatralne spotkania z książką; Sensoplastyka; Animator zabaw dziecięcych; Animator tańca; Czytamy emocje; Kompetencje cyfrowe - Digcomp; Biblioterapia w pracy z seniorami-seniorzy pełni zdrowia, mądrości i wigoru; Warsztat kreatywności-czyli jak wykorzystać oczywiste przedmioty w nieoczywistych rolach; Cyfrowe i analogowe patenty na promocję czytelnictwa; warsztaty „Wierzbowy Zakątek”.

 Nieodłącznym elementem pracy bibliotekarza jest stały rozwój kompetencji, szeroki zakres umiejętności i odpowiadanie na zmieniającą się rzeczywistość, stąd oprócz działalności podstawowej bibliotek, polegającej na zakupie ,opracowaniu i wypożyczaniu literatury, udzielaniu informacji i obsłudze czytelnika, różnorodna oferta zajęć wspomagających szeroko rozumiany rozwój człowieka. Wsparciem rozwoju w tak niewielkich miejscowościach jak nasze, jest udział w spektaklach, spotkaniach z autorem, podróżnikiem itp.

 W bibliotece w Łubnie gościliśmy teatr Kokon z Krakowa, który przedstawił „Legendę o bursztynie” i prowadził zabawy animacyjne z dziećmi ze SP w Łubnie. Charakter otwarty miało natomiast spotkanie z podróżnikiem, Kamilem Porazińskim, wnukiem naszej słynnej pisarki Janiny Porazińskiej. Pan Kamil posiłkując się slajdami z wyprawy barwnie opowiedział o podróży do Kenii, safari, ciekawostkach i niebezpieczeństwach afrykańskiego kraju. Spotkanie w Harcie otwierało biblioteczny cykl „Podróże Małe i Duże”, kontynuowany na wakacyjnych wycieczkach.

Pracując z młodym człowiekiem w bibliotece, musimy proponować na tyle atrakcyjne i różnorodne zajęcia, by zebrać grupę chętną do wspólnych działań mimo różnic wieku. Najlepszym wyjściem są wspólne wyjazdy i zajęcia organizowane w okresie wakacji i ferii. Wycieczki, wyjazdy i zajęcia terenowe wymagają kilkorga opiekunów, więc oferta skierowana jest wspólnie do użytkowników bibliotek z każdej miejscowości: Bachórza, Harty, Łubna, Ulanicy, Laskówki, Dąbrówki Starzeńskiej, Dylągowy.

W lipcu każda z bibliotek miała w ofercie warsztaty i zajęcia dla dzieci oraz cztery wspólne cotygodniowe wycieczki. Pierwsza była skierowana do dzieci młodszych i był to wyjazd do Wyrąb na ścieżkę edukacyjną Malinowy Raj. Utworzona  z projektu LGD Pogórze Przemysko-Dynowskie edukacyjna ścieżka przyrodnicza pozwala poznać historię nie tylko wioski, ale i ciekawostki przyrodnicze, zwłaszcza o malinach,  pospacerować bezpiecznie po lesie, poznać zasady obcowania z przyrodą np. przy rozpalaniu ogniska w lesie. Ognisko posłużyło ponadto wspólnemu pieczeniu kiełbasek i odpoczynkowi.

Następny wyjazd ukierunkowany był na warsztaty rękodzielnicze, które odbyły się w pracowni Wiklinowe Cuda u p. Ewy Czyżowskiej w Dynowie. Wyjazd podzielony był na 2 kursy autokarowe z uwagi na ilość chętnych osób. Dzieci i młodzież wytwarzały  mydełka, począwszy od topienia odpowiednich substancji, mieszania kolorów po wybór kształtów i odlewania. Również zwrócono uwagę na artystyczne opakowanie i ozdobienie wyrobu. Uczestnicy pochodzący z różnych miejscowości mieli możliwość poznać się wzajemnie spacerując w ogrodzie, a później jedząc lody na dynowskim rynku. Z panią Ewą dzieci spotkały się również na dwudniowych warsztatach tworzenia biżuterii w Ulanicy.

Głównie młodzieży dedykowany był trzeci wyjazd, do Zespołu Pałacowo-Parkowego Hadle Szklarskie. W ofercie dzieci miały do wyboru korzystanie z kręgielni, basenu oraz ścianki wspinaczkowej. Każde wybrało swój zestaw atrakcji i pod opieką bibliotekarek korzystały z letniego dnia, a aktywność fizyczna w trakcie gier i zabaw grupowych skutkowała tworzeniem relacji rówieśniczych, podobnie jak wspólny obiad czy lody.

 Czwarta wycieczka była ofertą dla rodzin i zakładała zwiedzanie Przemyśla z przewodnikiem, a co za tym idzie, zdobycie nieco informacji o tak bliskim nam a niedocenianym „Mieście 7 Wzgórz”. Podziwialiśmy panoramę miasta z Winnej Góry oraz z Kopca Tatarskiego, zwiedziliśmy Archikatedralny sobór grekokatolicki, Archikatedrę Przemyską, Zamek Kazimierzowski , Muzeum Dzwonów i Fajek oraz przepięknie odrestaurowany Dworzec Kolejowy. Zwieńczeniem dnia były ekscytujące zjazdy saneczkowe na torze POSiR.

Wyjazdowo, sportowo i kulturalnie przebiegały również ferie w bibliotekach. Użytkownicy bibliotek z każdej miejscowości skorzystali z wyjazdów do Hadli Szklarskich na lodowisko i kręgle oraz do kina w Rzeszowie na film „Wiki i jej sekret”. Z wycieczek skorzystało 89 dzieci. Ponadto filia w Ulanicy wraz z OSP zaoferowała tzw. zimowe kino w Domu Ludowym, połączone z lekcją edukacyjną o zachowaniu w sytuacjach zagrożenia życia. Przeprowadzone też były dwudniowe warsztaty szachowe z p. Ewą Święch, warsztaty kodowania i zabawy fotonami z p. Marią Pałac, warsztaty taneczne zumby z p. Ewą Pałys. Filie w Dylągowie i Laskówce prowadziły w czasie ferii na bieżąco spotkania czytelnicze, animacyjne i plastyczne dla chętnych.

Czas nauki szkolnej wymaga od bibliotek takiej oferty działań, by mogły ją uwzględnić szkoły w swoim programie nauczania, bądź zapewnić musimy terminy spotkań w czasie wolnym dzieci i młodzieży. Jest nam bardzo miło, że wychowawcy każdej z zaproszonych klas i przedszkoli pozytywnie odpowiedzieli na propozycje zajęć bibliotecznych. Lekcje biblioteczne wprowadzające najmłodszych w świat czytelnika odbyły się w GBP w Bachórzu, Ulanicy i Łubnie, gdzie zagościły kolejno przedszkolne grupy oraz klasy 1-3 z wychowawczyniami. Dzieci odpowiednio do wieku poznawały zasady korzystania z biblioteki i księgozbioru, wysłuchały bajek, pobawiły się i wykonały prace plastyczne typu projekt okładki lub zakładki do książek.

Kolejną ofertą był cykl spotkań z teatrzykiem kamishibai w oddziałach przedszkolnych w Bachórzu oraz w bibliotekach w Dylągowie, Łubnie i Ulanicy. Teatrzyk pokazał dzieciom nową formę czytelniczą stosowaną w dalekiej Japonii, a równocześnie wniósł treści literatury rodzimej. Zawsze interesujące treści o zwierzętach, nawet fantastycznych, jak „Legenda o smoku wawelskim” czy uczuciach- "Wierna miłość Klepetana i Maleny" oraz „Odważny struś zostaje strażakiem”, docierają do młodych serc i umysłów. Zajęcia o opiece i empatii  przeprowadzone były też z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt podczas spotkań w bibliotece w Laskówce i Dnia Kundelka w Bachórzu. Spotkania z przyrodą, książką i rękodziełem trwają na sobotnich zajęciach w Bachórzu, gdzie po spacerach, zebraniu naturalnych materiałów i przeczytaniu bajki lub baśni tworzone są tematyczne prace plastyczne.  Bardzo miłym, corocznym świętem jest Dzień Postaci z Bajek, więc po ogłoszeniu święta kolorowy korowód małych księżniczek, spidermanów, strażaków, smoków i elfów przewinął się przez bibliotekę w Dylągowie, prezentując pomysłowe stroje i dobrze się bawiąc.

Zajęcia biblioteczne na bazie głośnego czytania regularnie są prowadzone w filiach w Laskówce, Dylągowie czy Ulanicy, gdzie lokalizacja bibliotek przy szkole ułatwia znacząco wizyty. Spotkania z książką utrwalają w umyśle dziecka widok czytającego dorosłego, kojarzą się z miłym spędzaniem czasu i budowaniem więzi.  Wielkim świętem Bibliotek jest Dzień Głośnego Czytania, dlatego każda placówka w naszej Gminie zorganizowała odpowiednią uroczystość. Filie w Łubnie i Ulanicy zaprosiły na zajęcia dorosłych gości i uczniów wraz z wychowawcami, inne prowadziły warsztaty dla chętnych. Piękne dekoracje, czytający zaproszeni goście i dobra literatura na pewno zrobiły wrażenie na licznie zgromadzonych, 84 małych słuchaczach. Głośne czytanie oparte było na dowolnych tekstach, jednak biblioteki w Bachórzu i Laskówce uczciły pamięć Patronki roku 2022, Marii Konopnickiej, sięgając po literaturę poetki i tworząc upamiętniające prace plastyczne.

 Czytanie, by stało się atrakcyjne, musi odbywać się regularnie, czasem być wspomagane rekwizytami teatralnymi, jak np. pacynki na czterodniowych zajęciach czytelniczych w Dylągowie, czy tłumaczyć i objaśniać uczucia małego człowieka, jak w trakcie cyklu „Podróż po krainie emocji” w Ulanicy. Kolejne zajęcia: Co nam daje złość, W krainie radości, W krainie Złości, W krainie spokoju i życzliwości” utkwiły mocno w dziecięcych głowach.

Bajki terapeutyczne „Naucz się wybaczać”, ”Złość’, „Emocje”  „A królik słuchał” i animacje do tych  bajek wprowadzono w bibliotekach w Harcie, Laskówce i Dylągowie. Każde spotkanie przebiegało w oparciu o scenariusz i tekst bajki, wydobywając i odpowiednio regulując emocje małego czytelnika. Oferta zajęć z bajką terapeutyczną jest otwarta, zapraszamy chętnych do współpracy , a wszystkich bez wyjątku do odwiedzin w bibliotekach; jak widać nie tylko po książkę, ale i na zajęcia, spotkania i wycieczki.

 

podsumowanie roku 2022

Utworzono dnia 27.01.2023, 15:09

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 29

W tym miesiącu: 118

W poprzednim miesiącu: 131

Wszystkich: 4657