75 ROCZNICA PACYFIKACJI WSI DYLĄGOWA

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. Św. Zofii w Dylągowej, po mszy delegacje władz i przedstawicieli różnych instytucji złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej te trudne wydarzenia. Następna część uroczystości miała miejsce przy pomniku ofiar drugiej wojny światowej, który znajduje się przy Szkole Podstawowej w Dylągowej, tam również złożono kwiaty, głos zabrali zaproszeni goście. Podsumowaniem i głównym punktem uroczystości była konferencja naukowa pt. „Dylągowa 1944” przygotowana przez IPN. Licznie zebranym uczestnikom spotkania swoje referaty przedstawili: dr Paweł Fornal – „Armia Krajowa na Dynowszczyźnie”, Artur Brożyniak – „Pacyfikacja Dylągowej 25-26 kwietnia 1944 r.", oraz Józef Stolarczyk – „Ksiądz Franciszek Paściak - biografia kapłana wpisana w wojenne losy wsi Dylągowa” i Maria Mięsowicz – „Wspomnienie o mjr. Kazimierzu Mięsowiczu”. Przed rozpoczęciem konferencji Wójt Gminy Dynów Pan Wojciech Piech i Wójt Gminy Dziadowa Kłoda Pan Robert Fryt podpisali „List intencyjny” wyrażając chęć współpracy na polu oświatowo-kulturalnym, promocji i integracji mieszkańców obydwu gmin. Oczywiście cała uroczystości nie miała by miejsca gdyby nie wsparcie finansowe naszego głównego sponsora Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, za które jako współorganizator bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Możecie być Państwo dumni z wniesionej pomocy, ponieważ przyczyniła się ona do upamiętnienia tak ważnych wydarzeń historycznych dla naszej społeczności jak również pozwoliła wielu osobom na zidentyfikowanie miejsca i historii swojego pochodzenia. Organizatorzy: Gmina Dynów, Instytut Pamięci Narodowej - Rzeszów. Współorganizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Dynowie z/s w Bachórzu, Koło Gospodyń Wiejskich Dylągowa. Uroczystość została objęta honorowym patronatem: Wojewody Podkarpackiego oraz Starosty Rzeszowskiego.

Zapraszamy do fotogalerii.